Budgets can vary based on location, serving sizes, and menu types.

Here are some guidelines based on 4 servings for a full menu:

  • Traditional $175-225
  • Paleo $300-350
  • GFDF $250-300
  • Diet $250-300
  • Vegetarian $200-250
  • Whole Foods $250-300
  • Allergen $250-325

A Math Breakdown:

If you spend $300 on a menu, cooking for 4 people, that actually comes to about $2.50 per person per meal.

The Math: $300 spent / 30 meals = $10 per meal / 4 people = $2.50 per person per meal.

Our menus typically have 15 recipes, but each recipe will be doubled totaling 30 meals.

You can further reduce your costs by making:

  • Bulk purchases
  • Shopping seasonal sales and manager’s specials
  • Using coupons
  • Purchasing local produce from a CSA or farmer’s market.

More Budget Resources:

We have some great blog posts on how to save money on your cooking day: